Topánky Zara

Hodnotenie: najhoršiezlépriemernédobrénajlepšie
Loading...

Zara je jedným z najúspešnejších podnikateľských príbehov v Španielsku. Zakladateľ tohto módneho giganta dnes patrí k najbohatším ľuďom na svete. A to firma nie je vôbec stará.

Zara je sieť predajní s oblečením, obuvou a módnymi doplnkami, ktorá v súčasnosti pôsobí takmer v 80 krajinách sveta. Väčšinu z predajní vlastní priamo Zara. V krajinách, v ktorých to nie je možné, sú predajnie riadené prostredníctvom franchisingu.

Z histórie značky Zara

Zakladeteľom dnes slávnej značky je Amancio Ortega. Všetko to začala tým, keď Ortega otvoril prvý obchod v galijskom meste La Coruňa. Amancio Ortega nazval svoj prvý obchod Zorba – podľa vtedy populárneho filmu Grék Zorba. S týmto názvom však bol jeden malý problém. Názov Zorba mal aj neďaleký bar, vzdialený iba 200 metrov od obchodu Amancia Ortegu. Toto mohlo ľudí zbytočne popliesť. Ortega sa tak rozhodol názov zmeniť. Problém bol však v tom, že už boli vyrobené písmená názvu obchodu. Ortega to vyriešil prehodením písmen. Takto vznikla Zara.

Zara spočiatku vyrábala a predávala odevy, obuv a módne doplnky, ktoré boli do veľkej miery napodobením slávnejších a drahších značiek. Prvý obchod Zara bol úspech  a Ortega začal otvárať ďalšie obchody pod touto značkou po celom Španielsku.

V 80-tych rokov sa začalo rodiť to, čím je dnešná Zara známa a vďaka čomu je úspešná. Manažment začiatku 80-tych rokov začal meniť spôsob výroby a distribúciu. Cieľom bolo zrýchliť čas, ktorý zaberie vytvorenie výrobku po uvedenie do predajní. Zara takto vytvorila tzv. „instantnú módu“. Vo svete módy je bežné, že od nápadu po zavesenie odevu na vešiak do predajne uplynie približne 6 mesiacov. Zara to vraj zvládne do 2 týždňov. zara toto zvládne aj vďaka tomu, že ako jeden z mála výrobcov firma odolala a stále odoláva trendu presunu výroby do rozvojových krajín. Toto umožňuje firm reagovať veľmi pružne a rýchlo.

Zara kontroluje takmer všetko. Zara si robí návrhy odevov, dizajn, výrobu a predaj. Toto umožňuje firme užívať si vysokú mieru slobody. Zara predáva aj podstatne viac výrobkov ako jej konkurenti. Zara predáva až 11 tisíc výrobkov, kým konkurencia sa pohybuje pri číslach okolo 3 tisíc.

Medzinárodnú expanziu začala Zara v susednom Portugalsku. V roku 1980 otvorila obchod v Porte. O deväť rokov neskôr Zara vstúpila na americký trh. V roku 1990 to bolo Francúzsko. Dnes Zara pôsobí v takmer 80 krajinách sveta.

Najdôležitejším trhom značky Zara je stále Európe. Jej význam sa však postupne znižuje. Na význame naberá najmä Ázia. Zara predáva svoje odevy, obuv a módne doplnky aj prostredníctvom svojho špecializované internetového obchodu. K dispozícii sú aj aplikácie, ktoré dokáže rýchlo prehľadávať ponukou tohto španielskeho predajcu.

Oficiálna stránka značky: zara.com
Oficiálny Facebook značky
Oficiálny Twitter značky

Nájdite predajňu vo svojom okolí

V našej databáze sa zatiaľ nenachádza žiadna predajňa topánok značky Zara.

Napísať komentár k značke

Ak máte skúsenosti s touto značkou topánok, kvalitou vyhotovenia, prípadne s reklamáciou, budeme radi, ak sa podelíte s ostatnými návštevníkmi.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.