Topánky Baťa

BaťaHodnotenie: najhoršiezlépriemernédobrénajlepšie
Loading...

Predstavovať značku Baťa ľuďom na Slovensku nie je potrebné. Značka Baťa je veľmi dobre známa v každom kúte republiky. S touto značkou je spojených množstvo príbehov, množstvo ľudských osudov. Spoločnosť Baťa výrazne ovplyvnila vývoj v bývalom Česko-Slovensku.

Spoločnosť Baťa je dnes zapísaná aj Guinessovej knihe rekordov ako najväčší predajca a výrobca obuvi v histórii. Firma počas svojej existencie vyrobila a predala viac ako 14 miliárd topánok.

Príbeh spoločnosti Baťa patrí k najúspešnejším podnikateľským príbehom celého Česko-Slovenska. Firma sa vypracovala z malej dielne až na medzinárodnú jednotku. Tomáš Baťa sa stal jedným z najbohatších ľudí Česko-Slovenska. Je to príbeh, ktorý má mnohé znaky amerického sna. Ten česko-slovenský bol ukončený po nástupe komunizmu.

Z histórie značky

Spoločnosť Baťa bola založená v roku 1894. Za vznikom firmy stáli súrodenci Tomáš, Antonín a Anna Baťovci. Baťovci sa venovali obuvníctvu už po niekoľko generácii. Avšak až v roku 1894 sa rozhodli vytvoriť firmu.

Firma začala skromne iba s desiatimi zamestnancami. Avšak už vtedy sa prejavili vizionárske schopnosti Tomáša Baťu. Už na konci 19. storočia Baťa ponúkal svojim zamestnancom fixný príjem a pravidelnú pracovnú dobu, čo bolo vtedy vcelku výnimočné.

K najväčšiemu pokroku sa Baťa dostal vďaka finančným problémom. Keďže firma chcela ušetriť peniaze, začala topánky šiť z látky, namiesto kože. Látková obuv mala nesmierny úspech. Firma začala prudko rásť. Ďalší významný impulz dostala firma počas prvej svetovej vojny, keď bola významným dodávateľom vojenskej obuvi.  K úspechu Baťu prispela aj mechanizácia výroby. Baťa bola prvá firma, ktorá spustila masovú výrobu obuvi v Európe.

Spoločnosť Baťa úspešne prešla aj Veľkou depresiou. Kým ostatné firmy krachovali, Baťa rástol. A to najmä vďaka netradičnému prístupu k podnikaniu. Keď veľká kríza udrela, firma znížila ceny svojich výrobkov na polovicu. Neprepustil svojich zamestnancov – dohodol sa s nimi na znížení platu a zároveň sa o ich postaral po sociálnej stránke. Firma Baťa bola známa budovaním celých miest pre svojich zamestnancov.

Významným bodom histórie spoločnosti je vyvlastňovanie po druhej svetovej vojne. Baťovci tak museli opustiť Česko-Slovensko a pokračovať  v podnikaní v zahraničí.

Aj v súčasnosti má Baťa celosvetový dosah. Firma má sídlo na Bermudách, avšak svoje hlavné riadiace stredisko je umiestnené vo Švajčiarsku.

Baťovské mestá

Tomáš Baťa sa líšil od ďalších veľkopodnikateľov najmä starostlivosťou o svojich zamestnacov. Firma stavala pre zamestnancov celé mestá – nielen v Česko-Slovensku, alebo po celom svete. Obuv Baťa patrí k tomu najkvalitnejšiemu, čo na slovenskom trhu v súčasnosti nájdete a na Slovensku je stále ikonou. To súvisí aj s obľubou tejto značky. Baťa bol známy tým, že staval celé nové mestá k svojim fabrikám. Baťovské mestá môžete aj dnes nájsť v Rumunsku, Indii, Kanade, Francúzsku a podobne.

Na Slovensku vznikli dve baťovské mestá – Svit a Baťovany. Baťovany boli v roku 1949 premenované na Partizánske. Obuvnícka tradícia sa však v Partizánskom zachovala dodnes.

Oficiálna stránka značky: bata.sk
Oficiálny Facebook značky

Nájdite predajňu vo svojom okolí

Prehľad predajní topánok značky Baťa vo Vašom okolí.

Topánky Baťa v našej ponuke

Baťa GOLDINI

Tieto lodičky značky Baťa GOLDINI sú v krémovej staroružovej farbe. Tento model je vyrobený z koženky a syntetických, precízne spracovaných materiálov. Na jednej strane jednoduchý, na druhej strane veľmi ...

Baťa SIRIBA čierne

Baťa SIRIBA sú dámske športové čierne lodičky, vyrobené z kvalitných kožených materiálov, tak, ako všetky lodičky, ktoré Baťa vyrába. Svetoznámemu výrobcovi ide o čo najvyššiu kvalitu, preto ...

Baťa FOULINE béžové

Lodičky Baťa FOULINE béžovej farby majú naozaj veľmi pekný dizajn. Vrchná časť je z kože, ktorá je v prednej časti efektne "pokrčená", doplnená koženou mašličkou. Podšívka je textilná, podrážka ...

Baťa BILBA hnedé

Baťa je expertom na obuv, čo dokazujú aj tieto lodičky Bilba. Sú v ťavej hnedej farbe, s koženým vrchom. Klasický jednoduchý dizajn je predsa najlepší. Topánky sú na 8cm vysokom podpätku, podrážka je ...

Baťa 694-4325

Baťa 694-4325 sú dámske celokožené vysoké čižmy, zo štýlovej kolekcie. Povrch tvorí hladká koža tmavohnedej farby. Čižmy sú na nízkom, 3 cm, opätku, podošva má jemné vzorovanie, pre zachovanie ...

Baťa Bubblegummers 111-9505

Detské sandále Baťa zo série Bubblegummers sú skvelou možnosťou, ako zabezpečiť pre váše dieťa kvalitnú sandálovú obuv. Tento model je určený pre chlapcov. Dizajnovo zaujímavé sandlále, s dvomi ...

Baťa 729-2563

Baťa 729-2563 sú spoločenské dámske elegantné sandále na vysokom, 9 cm, podpätku. Tento model je v krémovo šedej farbe, vyrobený z pevnej povrchovej textílie. Podšívku a podošvu tvorí špeciálny ...

Baťa 664-6863

Baťa 664-6863 sú dámske kožené elegantné sandále, ktoré sú vhodné na spoločenské podujatia, ale 6 cm výška podpätku dámam nebude nijak brániť v tom aby ich využili aj na bežné nosenie. Podšívku a ...

1 z 3123

Napísať komentár k značke

Ak máte skúsenosti s touto značkou topánok, kvalitou vyhotovenia, prípadne s reklamáciou, budeme radi, ak sa podelíte s ostatnými návštevníkmi.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.