Topánky pre batoľatá

Obuv pre batoľatá je pomerne špecifickým segmentom sveta obuvi. Je to spôsobené tým, že samotné deti, respektíve ich chodidlá, toho ešte veľa s dospelým človekom spoločného nemajú.

Najdôležitejšie je však to, že chodidlá takýchto malých detí sú stále vo vývoji. Čím je dieťa mladšie, tým je schopnosť rodičov zdeformovať jeho chodidlá vyššia. Áno, rodičia to môžu iba pokaziť, pretože príroda za to veľmi nemôže.

Až 60 percent ľudí dospelého veku má do určitej miery deformované chodidlá. Pýtate sa, čo to spôsobilo? Až viac ako 99 percent detí sa s úplne zdravými nohami. Je teda úplne jasné, že k deformácii dôjde niekde medzi narodením a dospelosťou. Koho teda viniť? Jednoznačne používanú obuv.

Ak sa spýtate špecialistov na zdravie nôh detí, takmer všetci vám povedia, že najzdravšie je chodenie naboso. Priamy kontakt mladého chodidla s povrchom však prináša množstvo potenciálnych problémov.

Výrobcovia obuvi pre batoľatá a deti sa však s týmto problémom vyrovnali jednoducho. Obuv sa snažia vyrobiť tak, aby pohyb v nej čo možno najviac pripomínal pohyb na boso. Samozrejme s tým, že bezpečnosť chodidla je zabezpečená maximálne.

Topánky pre batoľatá a najmenšie deti nemajú pevnú podrážku. To ani nie je potrebné. spodok obuvi pre batoľatá je zvyčajne tvorená niekoľkými vrstvami kože či textilu. Každá vrstva materiálu zvyčajne plní inú úlohu. Jedna je tam kvôli pevnosti, druhú na kontakt s pokožkou, tretia má nohu chrániť pred vlhkom.

Pri topánkach pre deti a batoľatá je dobré spomenúť aj pôvod takýchto topánok. Väčšina topánok na našom trhu má podivný pôvod. Buď sú vyrobené v Číne alebo v nejakej ďalšej východoázijskej krajine. Tieto firmy sa neraz snažia tváriť  tak, aby pôsobili ako európskej firmy. Čínske firmy si tak napríklad dajú do názvu typicky talianske meno a podobne. Niektoré čínske spoločnosti zaoberajúce sa výrobou obuvi naozaj dokážu vyrobiť kvalitný tovar.

Problém s detskom obuvou je však v tom, že je nesmierne dôležité, aby obuv bola vyrábaná špeciálne pre určitú populáciu. Inými slovami – chodidlá čínskych detí sú iné ako chodidlá slovenských či stredoeurópskych detí. Čínske firmy prirodzene robia výskum (ak ho vôbec robia) na čínskej populácii detí. Takáto obuv je tak nevhodná pre naše deti.

Ideálna obuv pre batoľatá a ostatné deti by bola vyrobená slovenským či českým výrobcom, ktorý robí výskum chodidiel na populácii našich detí. Vo všeobecnosti však možno povedať, že európski výrobcovia sú v poriadku. Európska populácia detí je veľmi podobná.

Pri kúpe obuvi pre deti sa jednoducho neoplatí šetriť. Zdravie detí by malo byť prvoradé a je dobré sa radšej vyhnúť neznámym značkám pôvodom z Ázie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.