Topánky na motorku

Jazdenie na motorke je v našich končinách najmä vášňou. Keďže v našim zemepisných šírkach máme aj zimu, použitie motoriek na bežné účely ako dochádzanie do práce či nakupovanie je limitované. V teplých krajinách sú však motorky často úplnou náhradou automobilov.

Na rozdiel od auta na jazdu na motorke potrebuje rôzne dodatočné vybavenie. A to nemáme na mysli iba helmu. Na jazdu na motorke potrebuje aj špeciálnu obuv, oblečenie, rukavice a množstvo ďalších drobných doplnkov.  Topánky na motorku či motorkárska bunda nie sú obyčajnou výbavou. Topánky na motorku majú aj významnú úlohu v rámci estetiky. Jazda na motorke je u nás z veľkej časti aj o štýle. Nikto predsa nechce jazdiť na drahej motorke a pritom mať na sebe turistické topánky.

Obuv na motorku by mala byť štýlová. Našťastie kúpiť kvalitnú motorkársku obuv dnes už nie je takmer žiadny problém. Dokonca si môžete vybrať aj typ motorkárskej obuvi. Prirodzene každý typ motocykla vyžaduje trochu iný typ obuvi. Na chopper si obujete vysoké čižmy, na klasickú cestnú motorku stačia aj nižšie topánky.

Motorkárske topánky však okrem estetickej stránky majú aj tú funkčnú. Tá je neraz z praktického hľadiska oveľa dôležitejšia. Čokoľvek vám budú skúsení motorkári hovoriť, jazda na motocykli je pomerne nebezpečná záležitosť. Na prípadné nehody na cestách je dobré byť radšej pripravení. K základnej bezpečnostnej výbave patria aj kvalitné topánky na motorku. Takáto obuv vás ochráni v prípade pádu, v prípade, že sa budete niekoľko metrov šúchať po ceste. Motorkárska obuv vás takisto ochráni od horúcich častí motocykla. K úrazom na motorke nemusí prísť iba pri samotnej jazde. Veľa nepríjemných nehôd sa stáva v čase, keď motorka je stále na stojane.

Motorkár na rozdiel od človeka v automobile nie je chránení od nepriaznivých vplyvov počasia. Ak prší, v aute akurát spustíte stierače. Motorkár sa v takomto prípade bude musieť spoľahnúť na kvalitné oblečenie a obuv. Kvalitná obuv sa postará o to, že vaše nohy budú po celý čas jazdy absolútne v suchu. Moderné motorkárske topánky využívajú špičkové materiály. Veľmi efektívna je polopriepustná membrána. Tá je u nás známa najviac pod značkou Goretex. Polopriepustná membrána neprepúšťa vodu dovnútra topánky. Na druhú stranu však dokáže prepustiť vodnú paru smerom von z topánok. To znamená, že vaša noha je v topánke vetraná, pod je odparovaný smerom von a vaše chodidlo zostáva v maximálnom suchu. Topánky na motorku vybavené takouto membránou sú síce drahšie ako bežná obuv, takáto investícia sa však určite vyplatí.

Prabos Stealth 1 GTX

Prabos Stealth 1 GTX sú vojenské nepremokavé a zároveň priedušné kvalitné topánky značky Prabos s Gore-TeXové membránou Rock light. Sú vhodné pre bežné nosenie aj pre špeciálne vojenské či security ...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.