Topánky Levis

Hodnotenie: najhoršiezlépriemernédobrénajlepšie
Loading...

Levis je vo svete módy jedna z najikonickejších značiek histórie. Džínsy Levis sú najpredávanejším kusom oblečenia v histórii ľudstva. Firma má sídlo v kalifornskom San Franciscu. Ročný obrat firmy je takmer 5 miliárd dolárov.

Z histórie značky Levis

Za zakladateľa značky Levis sa považuje Levis Strauss. Pravda je však taká, že pri zrode firmy nestál sám.

Levi Strauss prišiel do slnečnej Kalifornie z Bavorska. Na západnom pobreží Spojených štátov amerických mal otvoriť ďalší z obchodov svojho brata, ktorý pôsobil na východnom pobreží.

Jacob Davis bol žid pochádzajúci z Lotyšska. Je to práve Jacob Davis, ktorého môžeme považovať za otca džínsov. Jacob nakupoval látky v obchode Leviho Straussa. Jeden deň si Jacob Davis všimol, že jeden z jeho zákazníkov pravidelne nakupuje od neho džínsovinu. Neskôr zistil, že tento zákazník využíva džínsovinu na plátanie starých nohavíc. Okrem džínsoviny na to využíval aj nity. Keď sa toto Jacob dozvedel, dostal skvelý nápad. Jacob chcel vyrábať mimoriadne odolné nohavice. Nanešťastie nemal dostatočne veľa peňazí na to, aby spustil výrobu. Bol totiž iba obyčajný krajčír.  Jacob Davis preto vstúpil do partnerstva s Levi Straussom.

Firma Levi Strauss veľmi rada rozpráva príbeh o tom, ako pôvodní majitelia predali prvé džínsy zlatokopom na Aljaške. Či je toto pravda, alebo iba obyčajný reklamný príbeh, dnes už len ťažko dokážeme povedať. Pravdou je však, že po dlhé desaťročia značka Levis  bola určená takmer výlučne pre pracujúcu vrstvu. Inými slovami – slávne džínsy boli spočiatku obyčajnými montérkami.  Levis navyše pôsobil dlhé roky iba na západe Spojených štátov amerických.  Na východ krajiny sa džínsy dostávali iba pomaly.

V roku 1890 Levis vytvorili slávne džínsy Levis 501, ktoré sú dodnes najpredávanejším kusom oblečenia v histórii ľudstva.

Druhá svetová vojna

Až do druhej svetovej vojny Levis bol malou firmou, ktorá prevádzkovala iba dve továrne. Všetko zmenila druhá svetová vojna. Počas vojny boli džínsy vyhlásené za nedostatkový tovar a mohli si ho kúpiť iba ľudia, ktorí sa zúčastňovali na obrane krajiny.

Zlaté 60-te roky

Skutočný úspech prišiel až po vojne. Revoltujúca mládež 50-tych a 60-tych rokov padlo do lásky s modrými džínsami. Pôvodne pracovný odev sa stal kultúrnym symbolom. pre Levis to znamenalo jedno – raketový štart. Behom pár rokov firma vzrástla niekoľkonásobne. V 60-tych rokoch mal Levis 50 tovární a pôsobil v 35 krajinách sveta.

V 90-tych rokoch minulého storočia bola značka Levis vystavená vzrastajúcej konkurencii lacných značiek z celého sveta. Toto spôsobilo okrem iného aj zatváranie továrni v USA. V súčasnosti väčšina produkcie Levis je mimo USA. Na domácej pôde sa vyrábajú iba luxusnejšie kolekcie.

Oficiálna stránka značky: us.levi.com
Oficiálny Facebook značky
Oficiálny Twitter značky

Nájdite predajňu vo svojom okolí

Prehľad predajní topánok značky Levis vo Vašom okolí.

Napísať komentár k značke

Ak máte skúsenosti s touto značkou topánok, kvalitou vyhotovenia, prípadne s reklamáciou, budeme radi, ak sa podelíte s ostatnými návštevníkmi.

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.