Gladiátorky

Gladiátorky vyzerajú výborne a nosia sa pohodlne. Ide o dnes veľmi obľúbenú letnú obuv. Nejedna žena sa v nich cíti ako stelesnená antická bohyňa. Ako bojovníčka z dávnych dôb.

Gladiátorky nenesú svoj názov len tak. Tento názov má priame spojenie s antickými gladiátormi, ktorí bojovali o svoje životy vo veľkých arénach. V starovekom Ríme boli gladiátorské zápasy bežnou súčasťou života. V tom čase veľa špecializovanej obuvi na športové aktivity nebolo. Gladiátori využívali sandále s množstvo prúžkov upnutých na ich chodidlo. Tento typ obuvi bol pre nich výhodný, keďže nohu mali plne pod kontrolu, sandále pevne sedeli na nohe. V akomkoľvek boji je veľmi dôležité, aby človek mal plne pod kontrolou všetky končatiny tela.

Moderné gladiátorky sa však v boji nenosia. Akurát tak v módnom zápase. Je to typická ženská obuv vo formu sandálov. Samotná topánka je k chodidlu a členku ženy pripevnená mnohými malými popruhami. Tie sa upevňuje o sebe viacerými spôsobmi. Ženy si ich môžu uväzovať, alebo upínať rôznymi spôsobmi.

Pôvodné boli bez opätku. V súčasnosti však na pultoch predajní nájdete množstvo gladiátorok s pomerne vysokým opätkom. Sem tam sa stretnete aj s výtvormi na ultravysokých podpätkoch.

Z histórie

Gladiátorky sa prvýkrát v histórii vyskytli už v starovekom Grécku. Tento typ obuvi nosili ľudia naprieč spoločenskými kategóriami. Od bežných ľudí až po kráľovné. Boli jednoducho ideálnou obuvou pre klimatické podmienky horúceho Grécka.

Moderné gladiátorky sa dostali do pozornosti až počas kultúrnej revolúcia v 60-tych rokoch minulého storočia. Veľkú popularitu mali najmä medzi hippies. V 70-tych rokoch však tento typ obuvi patril k bežnému zjavu kdekoľvek v Spojených štátoch amerických a Európe.

Znovuzrodenie gladiátorok nastalo v 90-tych rokoch minulého storočia. O novú slávu tohto typu obuvi sa postaral slávny návrhár John Galiano, ktorý vytvoril jedinečnú kolekciu pre značku Dior.  Prevratným prvkom, ktorý John Galiano priniesol do módy, boli opätky. Gladiátorky na opätkoch boli v tom čase skutočnou revolúciou, ktorú si mohol dovoliť spustiť iba sám veľký módny návrhár Galiano.

Dnes kúpite rôzne štýly gladiátorok od rôznych návrhárov a predajcov. Dior je luxusná značka. Tu by ste za jeden pár zaplatili obrovské množstvo peňazí. Omnoho lacnejšie sú u tradičných lacných predajcov.

Pri výbere ich je potrebné byť pozorný. Pokiaľ máte perfektné nohy, tak sotva spravíte nejakú chybu. Avšak len veľmi málo žien sa môže pochváliť bezchybnými nohami. V zásade platí, že ženy s kratšími alebo silnejšími nohami, by nemali pútať na ne príliš veľkú pozornosť. Stačí si vybrať gladiátorky siahajúce maximálne po členok. Takisto je dobré zvoliť si topánky neutrálnych farieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.