Topánky bez opätku

Topánky bez opätku v posledných rokoch vždy stáli v opozícii k topánkam s opätkom. Minimálne to platí pre dámske topánky.  Páni síce tiež v určitých prípadoch nosia opätky, problém či si dať topánky s opätkom alebo bez neho riešia veľmi zriedka.

Pôvodné topánky, tie, ktoré vynašli naši predkovia pred tisíckami rokov, boli samozrejme bez opätku. Tento typ obuvi je jednoducho evolučne starší.

Historici módy nám vravia, že topánky s opätkami sa prvýkrát objavili niekedy v stredoveku. Vraj sa tak stalo v Európe. K tomuto tvrdeniu dodávajú, že niečo veľmi podobné topánkam s opätkom bolo zobrazené na perzskej váze z 9-ho storočia. Čokoľvek z tohto znamenalo začiatok topánok s opätkom, obuv bez opätkov tu bola skôr.

Topánky s opätkom začali nosiť najskôr jazdci na koňoch. Čisto z praktických dôvodov. Obuv s opätkami im umožňovala ľahšie ovládať koňov. Táto pracovná obuv sa však postupne dostala medzi šľachtu, ktorá vďaka nej bola schopná zdôrazňovať niektoré vlastnosti svojho tela (výšku napríklad).

Na výslnie bežnej módy sa však topánky s opätkom dostali až v 20-tom storočí. Počas minulého storočia sa neustále striedali obdobia popularity topánok bez opätku a s opätkami. V jednom desaťročí sa ženy pretekali v tom, ktorá bude mať najdlhšie opätky, v ďalšom desaťročí sa z topánok stala plochá obuv. Samozrejme, že tieto tvrdenia sú trochu zveličené. Medzi týmito extrémami vždy existovali plynulé prechody. Jednoducho v určitom období boli v móde dlhšie opätky. Toto obdobie bolo nasledované dobou, kedy sa opätky postupne skracovali. Neraz boli v móde aj topánky bez opätkov. Následne opätky zase začali rásť. A takto šlo stále dookola. Móde je veľmi dynamické prostredie, ktoré má úžasnú schopnosť neustále sa znovuobjavovať.

Vojna medzi topánkami s opätkami a topánkami bez opätkov zúri aj na poli zdravia. Väčšina lekárov vám zaručene povie, že nosenie topánok s opätkami je zdraviu škodlivé. Vraj by ste mali nosiť iba topánky bez opätkov. Verte tomu, alebo nie, existujú však aj štúdie, že nosenie opätkov je zdraviu prospešné. Naozaj.

Výhrady voči noseniu vysokých podpätkov sú pomerne jasné. Noha je v neprirodzenej polohe, čím sa narušuje nielen pohodlie chodidla, ale aj celé nastavenie tela. Trpí napríklad aj chrbtica, čo sa môže prejaviť rôznymi bolesťami po celom tele. Nosenie topánok s opätkom má dokázateľne zlý vplyv na zdravie ženy, pokiaľ to nositeľka s takouto obuvou preháňa. K noseniu tohto druhu topánok by sa preto malo pristupovať striedmo.

Topánky bez opätku spomínané problémy nespôsobujú. Netreba však zabúdať na to, že všetky musia byť kvalitné, aby boli zdraviu neškodné.

Obuv s opätkom vraj pozitívne vplýva na problémy s pomočovaním. Je to vďaka tomu, že žena nosiaca tento druh obuvi namáha špecifické skupiny svalov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.