Topánky na platforme, alebo jednoducho platformy, sú populárne z rôznych dôvodov. Na prvý pohľad sú topánky na platforme veľmi podobné topánkam s opätkami. Toto je však iba zdanie. Podstatný rozdiel je v tom, že pri platformách je päta aj špička na jednej úrovni. Hoci zvýšenej. Pri opätkoch je päta vždy vyššie ako špička. Toto sa možno nemusí zdať ako veľký rozdiel. Na pohľad to ani veľký rozdiel nie je. Tento rozdiel však prejavuje najmä v spôsobe chôdze. Chôdza v platformách a chôdza v topánkach s opätkami je veľmi rozdielna. V topánkach s opätkom musia ženy robiť veľmi malé kroky, čo je želané a považované za atraktívne.
Účel je pomerne jednoduchý. Vďaka platforme možno opticky zvýšiť výšku človeka. Keďže výška je považovaná za atraktívnu, veľa ľudí si zvolí topánky na platforme. Je to jednoduchý spôsob, ako jednoducho vyrásť.
Využívanie platforiem na maskovanie svojej skutočnej výšky nie je žiadnou novinkou. Dnes sa táto technológia akurát dostala do štádia majstrovstva. Takéto topánky dnes nosia aj muži, ktorí chcú pôsobiť vyššia. Výška je totiž najmä u mužov veľmi dôležitá. Na predaj sú topánky, pri ktorých je platforma dômyselne zamaskovaná. Na pohľad nie je možné zistiť, že muž stojí na niekoľkocentimetrovej platforme.
Vznik platforiem sa datuje niekoľko tisíc rokov nazad. Prvé zdokumentované platformy sa využívali v divadelných arénach starovekého grécka. Herci ich využívali na zvýšenie svojej výšky. Bolo to efektné a jednoduché.
V posledných desaťročiach sa striedavo objavujú a vytrácajú z módnych časopisov. Ako takmer všetky módne prvky, aj platformy sú do veľkej miery ovplyvnené náladami davu. Raz prídu do módy, sú obľúbené, potom sa stanú bežnými a postupne sa z ulíc strácajú, aby sa o pár rokov mohli v plnej sláve opäť vrátiť.