Topánky na opätku sú v súčasnosti symbolom ženskosti. V minulosti však tento druh obuvi nebol výhradne ženskou záležitosťou. V stredoveku nosili vysoké podpätky aj niektorí muži.
Topánky na opätku majú zvýšenú pätu. Päta sa nachádza v inej výške ako špička. V tomto sa líšia od topánok na platforme, kde päta aj špička sú v rovnej úrovni, hoci zvýšenej.
Svet módy pozná niekoľko typov opätkov. Tento prvok dámskej obuvi sa často delí podľa dĺžky. Poznáme tak nízke, stredné a vysoké opätky. Presné hranice v centimetroch však len ťažko získate.
Topánky na opätku nie sú žiadnou novinkou. Historicky ich vznik datujeme niekde do stredoveku v Európe. Na začiatku ich pravdepodobne nosili jazdci na koňoch, ktorým opätky umožňovali lepšie ovládanie zvierat. Až neskôr si opätky obľúbila európska šľachta, ktorá vďaka nim mohla zvýrazňovať želané vlastnosti svojho tela. Obuv s opätkami bola zobrazená aj na váze z 9. storočia pochádzajúcej z Perzie.
V súčasnosti sú topánky na opätku takmer výlučne estetický prvok dámskej módy. Nejaké funkčnosť opätkov by sme hľadali len veľmi ťažko.
Opätky plnia množstvo dôležitých úloh. Vďaka opätkom sa človek zdá byť vyšší. Toto je asi najdôležitejší aspekt topánok na opätku. V ľudskej spoločnosti je výška jednoducho cenená. Vďaka opätkom sa môžu aj nízky ľudia stať na chvíľu vysokými. Zámerne hovoríme o ľuďoch, keďže opätky sú na zvýšenie výšky využívané aj mužmi. Skrátka výška je atraktívna.
Opätky pri ženách dosahujú aj niekoľko ďalších efektov. Podpätky napríklad menia spôsob chôdze ženy. Nosenie podpätkov núti ženu robiť kratšie kroky, čo je považované za atraktívne. Topánky na opätkoch dokonca menia aj polohu tela. Vďaka zmene postavenia dochádza k vyniknutiu zadku a poprsia – dvoch najdôležitejších sexuálnych znakov ženy.
Topánky na opätkoch jednoducho vytvárajú estetickú ilúziu. Zvýšená päta napríklad dokáže vyvolať dojem menšieho chodidla, čo je pri ženách opäť želaný efekt. Podobne to funguje aj pri celých nohách. Vďaka noseniu obuvi s opätkami sa ženské nohy zdajú dlhšie. Dlhé nohy sú jedným z najžiadanejších znakov žien. Muži dlhé nohy jednoducho milujú. Spomeňme ešte prsty na nohách. Vďaka topánkach s opätkami sa prsty na nohách zdajú menšie, čo opäť robí ženu v mužských očiach krajšou.
Nosenie obuvi s opätkami sa v 70- a 80-tych rokov stalo aj vášnivou témou vo feministických kruhoch. Určité druhy feministiek začali odmietať nosenie topánok na opätkoch, keďže to považovali za mužskú predstavu o kráse ženy.
Nosenie topánok s opätkom však so sebou prináša aj niekoľko problémov. Žiadna žena nepochybuje o tom, že topánky s vysokými opätkami nie sú veľmi príjemné na nosenie. Napriek tomu takmer 50 percent pravidelne nosí opätky. Nosením topánok s opätkami sa žena navyše vystavuje zvýšenému riziku zranenia členku. Vyvrtnuté členky nie sú pri nosení topánok s opätkami žiadnou zvláštnosťou. Niektoré ženy síce dokážu v takýchto topánkach aj behať, väčšinou to však končí pomerne nepríjemne.
Časté nosenie topánok na opätku sa môže prejaviť aj dlhodobejšími zdravotnými problémami. V topánkach s opätkami ženské telo zaujíma pomerne neprirodzenú polohu. Tlak je vyvíjaný aj na chrbticu. Pokiaľ sa však žena nachádza v takejto polohe pár krát do mesiaca, nič sa nedeje. Telo to zvládne. Pravidelné nosenie takýchto topánok však môže viesť k deformáciám, ktoré sa môžu prejaviť napríklad bolesťami chrbta, krku či dokonca hlavy.
Na druhú stranu je však potrebné spomenúť aj to, že existujú štúdie, ktoré prisudzujú noseniu topánok na opätku pozitívne účinky. Nosením takýchto topánok žena posilňuje určité druhy svalov - čo má vraj pozitívny vplyv na problémy s pomočovaním.