Vyberte si iné značkové kopačky: | Adidas |
Futbal je dnes prakticky jediný globálny šport. Futbal sa hrá na každom kontinente. Ľudia ho milujú nielen pozerať v televízii, futbal je obľúbený aj medzi amatérskymi športovcami. S futbalom sú nerozlučne spojené aj kopačky.
Dnes sa môžu kopačky zdať pri futbale úplnou samozrejmosťou. V televízii bežia reklamy na Adidas, Puma či Nike. Propaguje ich Ronaldo, Messi či iné hviezdy. Moderné kopačky sú výsledkom tisícov dní výskumu a praxe. Futbal však nie vždy bol spojený s kopačkami, v akej podobe ich poznáme dnes.
Futbal sa stal extrémne populárny na britských ostrovoch niekedy v polovici 19-ho storočia. Ľudia si ho chodili zahrať zo zábavy. Na zápasy si muži nosili svoje pracovné topánky – masívnu obuv s oceľovou špičkou. Takéto „kopačky“ mali jednu podstatnú funkciu – chrániť hráča od kopancov ďalších hráčov. Toto bolo najdôležitejšie. To, že hráč v takýchto ťažkých topánkach nemal cit pre loptu, len ťažko zrýchľovať a meniť smer bolo naozaj zložité, bolo až druhoradé.
Prvé topánky špeciálne určené na hranie futbalu sa objavili na konci 19-ho storočia. Prvé boli vyrobené z hrubej kože a vážili okolo pol kilogramu. Pokiaľ počas zápasu pršalo, ich hmotnosť sa dokonca zdvojnásobila. Rozhodne tak nešlo o ľahké kopačky. Hra s takouto obuvou mala už spomínané muchy. Kopacia technika bola obmedzená. Hráči mohli len veľmi ťažko meniť smer, zrýchľovať a podobne. Dôraz bol stále kladený na ochranu nohy voči okopávaniu protihráčov.
V prvej polovici minulého storočia kopačky zostávali stále jednoduché, ich dizajn sa stále pohyboval v rovnakom štýle ako v minulosti.
K revolučným zmenám pri dizajne kopačiek došlo až po druhej svetovej vojne. Od roku 1945 do roku 1960, počas 15 rokov, sa kopačky zmenili na nepoznanie. Na začiatku boli juhoamerickí dizajnéri, ktorí ich výrazne odľahčili a znížili ich výšku pod členok. Toto spravilo výraznú zmenu aj v samotnej hre. Futbalisti mali zrazu voľné nohy. Hra sa stala rýchlejšia, atletickejšia a najmä technickejšia.
Najväčší moment tejto revolúcie však prišiel z Nemecka, konkrétne od Adolfa Dasslera. Tento zakladateľ Adidasu ako prvý predstavil kopačky s šŕobovateľnými výstupkami. Toto bol veľký vynález, ktorý opäť len zlepšil schopnosť futbalistov pohybovať sa po tráve. Najväčší rozdiel v pohybe bolo vidieť pri hre na mokrom trávniku. Tu mali hráči nosiaci kopačky Adidas podstatnú výhodu. Tieto revolučné kopačky od spoločnosti Adidas výrazne pomohli Nemcom na vtedajšom svetovom šampionáte.
Ako to už s Adidasom býva, Puma nemohla zostať ticho. Zakladatelia Adidasu a Pumy boli totiž bratia, ktorí pred druhou svetovou vojnou pôsobili v jednej spoločnej firme. Rudolf Dassler tvrdil, že to bol práve on, ktorý prišiel s myšlienkou šróbovateľných výčnelkov.
Pre výrobcov športového oblečenia sa však začala veľká hra až v 70-tych rokov. Toto je obdobie, ktoré odštartovalo sponzorovanie rôznych hráčov a klubov. Najväčšie investície do futbalových kopačiek spravil nemecký Adidas, ktorý sa stal jednoznačným lídrom trhu. Na konci tohto desaťročia Adidas predával jeden z najslávnejších športových výrobkov všetkých čias – kopačky Copa Mundial.
Adidas si udržal vedúce postavenie aj v posledných dvoch dekádach 20-ho storočia. V tomto čase trhu dominovali Adidas Predator.
21. storočia prinieslo omnoho väčšiu konkurenciu na poli predaja kopačiek. Futbal sa stáva celosvetovo každým dňom populárnejším, čoho dôsledkom je aj obrovské súperenie športových značiek a výrobcov kopačiek. Novinkou posledných rokov je možnosť výroby kopačiek na mieru. Každý futbalista teraz má šancu mať originálne kopačky len pre seba.