Vyberte si iné značkové cvičky: | Jana |
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že cvičky sú už dávnou minulosťou. Áno, po revolúcii sa takmer vytratili zo života ľudí. Postupne však ľudia nachádzajú k tejto univerzálnej obuvi znovu cestu. Pred rokom 1989 boli obľúbené najmä pre svoju všestrannosť, nízku cenu a pohodlie. Využívali ich najmä deti a mladí ľudia, ktorí nemali problém si ich prikrášliť. Na plátennú časť cvičiek maľovali, čo im napadlo. Cvičky sa dnes čím ďalej častejšie objavujú na hodinách telesnej východy či počas rôznych záujmových činností.
Cvičky patria medzi symboly socializmu. Sú známe aj pod označením „jarmilky“. Tento názov im do určitej miery aj prischol. Mnoho ľudí cvičky nenazve inak ako jarmilky. Pýtate sa, odkiaľ získali tento podivný názov? Dnes to už nikto s určitosťou nevie. Niektorí ľudia sa však domnievajú, že názov získali po mene manželky vtedajšieho prezidenta.
Cvičky boli československému ľudu predstavené v roku 1965. Uvedenie cvičiek v tomto roku nebola žiadna náhoda. V roku 1965 sa totiž konala spartakiáda a boli predstavené pri tejto príležitosti. Štátny aparát vtedy rozhodol, že je potrebné vyrobiť milióny cvičiek pre všetkých cvičiacich. Gumovo plátenné tenisky si rýchlo získali obľubu. Samozrejme aj za výraznej nátlakovej pomoci štátu.
Československo sa vtedy rozhodlo, že cvičky patria do všetkých stupňov škôl. Stali sa povinnou výbavou športového úboru. Doplnili tak biele tričká a červené kraťasy.
Vzhľad jarmiliek či cvičiek sa nezmenil po celých 20 rokov od ich uvedenia. Za socializmu sa výrobca nemusel starať o nejakú konkurenciu. Výrobca nemusel inovovať, aby zaujal spotrebiteľa. Preto nebol žiadny problém vyrábať 20 rokov tie isté cvičky bez akejkoľvek zmeny. V roku1985 však došlo k prvej zmene vzhľadu cvičiek. Zďaleka však nešlo o nejakú revolučnú zmenu. Ku klasickému bielemu vzhľadu cvičiek pribudla akurát maličká československá trikolóra. Popularite sa tešili popularite do pádu režimu.
Po roku 1989 to začalo vyzerať z cvičkami zle. Výrobné vzťahy sa v Československu výrazne zmenili. Fabriky začali krachovať a kúpna sila obyvateľov sa začala znižovať. Na trhu sa navyše objavila po prvý krát aj konkurencia zo zahraničia. Výroba cvičiek začala upadať až nakoniec bola úplne zastavená.
Relatívne nedávno, pár rokov nazad, však zopár českých výrobcov obuv spoznalo šancu obnoviť zašlú slávu cvičiek. Ľudia prijali znovu zrodenie cvičiek pozitívne. Moderné cvičky na rozdiel od tých pôvodných prinášajú aj množstvo farieb a doplnkov. Moderné jarmilky rozhodne nepôsobia rovnakým dojmom ako za socializmu. Kvetinový či kaki vzor pred desiatkami rokov bol iba snom ľudí, čo chceli mať svet farebnejší. Dostupné sú však aj cvičky v pôvodnom bielom prevedení.